​​​​آنکارا
​​​​​​​Ankara

شهر  آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و بعد از شهر استانبول پربازدیدترین و بزرگترین شهر این کشور می باشد .
آنکارا در مرکز کشور و فلات آناتولی واقع شده ، از طرفی دارای نهادهای دولتی ، شرکت های تجاری ، ساختمان های مدرن و سفارت خانه های خارجی است .
این شهر جاذبه های گردشگری بسیاری دارد و به دلیل واقع شدن بسیاری از ادارات ، کارخانه ها ، دانشگاه ها ، وزارتخانه ها و شرکت های نظامی و دفاعی دارای بازدید کننده های بسیاری می باشد . جمعیت این شهر در سال 2005 حدودا ۴٬۳۱۹٬۱۶۷ نفر بوده و یکی از خشک ترین مناطق ترکیه است و بیشتر زمین های آنکارا تبدیل به مجتمع های مسکونی وتجاری شده و دارای بناهای تاریخی متعددی مانند آرامگاه آتاتورک و برج گردان خرید آتاکوله می باشد .
 آنکارا در صنعت پوشاک و نساجی نقش بزرگی در اقتصاد کشور دارد و همچنین در صنعت کشاورزی محصولاتی مانند آلبالو ، زردآلو ، فندق ، انار و ... را تولید می کند ، حتی در صنایع خودروسازی ، لوازم الکترونیکی و لوازم خانگی فعالیت دارد .
جشنواره هایی در آنکارا هر ساله برگزار می شود ، مانند جشنواره موسیقی که اواسط فروردین تا اوایل اردیبهشت زمان برگزاری آن است ، جشنواره فیلم آنکارا که 31 فروردین تا 10 اردیبهشت می باشد و دی ماه نمایشگاه سنتی برپا می شود .

ایران و ترکیه به دلیل همسایگی دارای شرایط آب و هوایی مشابهی هستند .
فصل بهار بهترین زمان برای سفر به شهر آنکارا است ، زیرا باران بهاری دارد و بسیار چهره جذابی برای شهر ایجاد می کند . اوایل فصل تابستان هوایی مناسب و گرمای قابل تحملی دارد ولی در کل تابستان هوای گرم و خشکی دارد ، زمستان برفی و سرد است و تعداد گردشگران به شدت کاهش می یابد .
پاییز دمای هوا کاهش محسوسی دارد ، حدودا 17 الی 19 درجه سانتیگراد می باشد .  ​​​​​​​

​جغرافیا

بافت شهر​​​​​​​

شهر آنکارا یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور ترکیه است و قطب حمل و نقل و شاهراه ارتباطی محسوب می شود ، این شهر دقیقا در مرکز کشور و فلات آناتولی واقع شده و مسیر را برای دسترسی مسافران و گردشگران به سایر مناطق مهم ترکیه هموار می کند و بر روی تپه های منطقه ی مرکزی بنا شده ، دارای پستی و بلندی های زیادی است و این باعث پیاده روی نفس گیر می شود .
آنکارا در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع 850 متری واقع شده است . در قسمت شمال شرقی با نواحی جنگلی و از شمال با استان های چانکیری و بلو و از غرب با اسکی شهیر و از شرق با استان شهیر هم مرز می باشد .
شهر آنکارا از زمان های گذشته جزو مقاصد مهاجرتی ایرانیان محسوب می‌شده و مناطقی مانند چانکایا ، کیزیلای ، دمتولر ، اریامان ، اولوز ، اینجک و اوران بسیار پرطرفدار می باشد .

زبان​​​​​​​

زبان رسمی در این کشور ، ترکی استانبولی است که جزو قدیمی ترین زبان های جهان محسوب می شود .
زبان ترکی با گذشت زمان دستخوش تغییراتی شده و به سه دسته دوره ترکی قدیمی ، دوره فرهنگ اسلامی و دوره مدرن تقسیم شده است .

مذهب

اکثر مردم کشور ترکیه ، مسلمان هستند ، دارای مذهب اسلام می باشند و می توان گفت دین رسمی این کشوراسلام است .
مسلمانان شهر آنکارا اکثرا اهل سنت هستند و تعداد کمی از مردم این شهر دین یهودی و دین مسیحی دارند .

واحد پول

واحد پول کشور ترکیه ، لیر یا لیره است ، که به‌ صورت اختصاری به آن تله یا TL  می ‌گویند و هر لیر معادل 100 قروش می باشد ، قروش زیر واحد لیره ترک است .
قبل از چاپ اسکناس ، مردم ترکیه از لیره زرد که جنسش طلا بود به عنوان سکه استفاده می کردند ، تا قبل از سال 2004 واحد پول این کشور ، صفرهای زیادی داشت یعنی یک میلیون لیر یا صد میلیون لیر خوانده می شد ، اما بعد از آن شش صفر حذف شد و در سال 2005 یک صفر خود را از دست داد ، یک لیر امروزه برابر با یک میلیون لیر در زمان قدیم است .
اسکناس‌ های لیر به صورت 1 ، 5 ، 10 ، 20 ، 50 ، 100 و 200 لیری چاپ می ‌شود و سکه‌ها شامل 1 ، 5 ، 10 ، 25 و 50 قروش و یک لیری می باشند .

فرهنگ و آداب و رسوم​​​​​​​

شهر آنکارا به عنوان پایتخت کشور ترکیه می باشد و دارای مردمی با هزاران سنت و عقیده است ، این افراد در دین ، مذهب ، عقاید و نژاد متفاوت هستند و این باعث جذابیت این شهر شده .افرادی که وارد شهر آنکارا می شوند ، می توانند شاهد عقاید و آداب و رسوم مردم آسیا باشند و همچنین فرهنگ اروپایی را از نزدیک مشاهده کنند .مردم قدیمی آنکارا رسم دارند که در چایخانه ها به صورت مداوم حضور داشته باشند و در رابطه با مسائل مختلف گفتگو کنند ، جالب است بدانید که این مردم با قهوه رابطه خوبی ندارند و بیشتر از نوشیدن چای لذت می برند .
خانم ها در بعضی از روزها و ساعات مشخصی می توانند از چایخانه ها استفاده کنند .رسم جالب دیگری که از آنکارا می توان گفت ، این است که همسایه ها یا آشنایان برای هم غذا می فرستند و افراد بعد از دریافت ظرف غذا ، آن را پر می کنند و به فرستنده برمی گردانند .مردم آنکارا دارای جشن های متعددی هستند که در این جشن ها ، رقص و پایکوبی همیشگی است ، این رقص ها انواع متعددی دارد ، مانند رقص هلای و رقص هورون .
رقص هلای ( Halay ) یک نوع رقص سنتی و اصیل ترکی است که همراه با موسیقی ترکی می باشد . رقص هورون  ( Horon )، رقص گروهی است که افراد به صورت دایره ای جمع می شوند و همراه با نوازندگی تیمپو انجام می شود و در بین مردم سواحل دریای سیاه رواج دارد ، رقصنده ها لباس مخصوص سیاه رنگ همراه با زنجیر نقره ای رنگ می پوشند 

اقتصاد

در شهر آنکارا هر فردی با هر طبقه اجتماعی می تواند به راحتی زندگی کند ، زیرا برای اقامت و هزینه های مختلف زندگی ، رنج قیمتی متفاوتی وجود دارد . هزینه خدمات رفاهی ، هزینه خرید روزمره ، هزینه حمل ونقل ، هزینه پوشاک ، هزینه اجاره یا خرید خانه ، تماما جزو هزینه های مختلف زندگی هستند .در کشور ترکیه ، همه موظف هستند که مالیات پرداخت کنند و مالیات نرخ بالایی دارد .
آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و به دلیل تمرکز بسیاری از ارگان ها و مراکز دولتی ، بسیار پرجمعیت می باشد و ترافیک و شلوغی همیشه دیده می شود .

سبک زندگی

شهر آنکارا دارای فرهنگ و سبک زندگی مختلفی است و در هر گوشه ای از این شهر تلفیقی از سنت و مدرنیته قابل مشاهده می باشد ، آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه است و جزو شهرهای تاریخی و قدیمی ترکیه محسوب می شود .محله ها و مناطق مختلفی در این شهر وجود دارد ، به طور مثال ، محله امید یکی از گرانترین مناطق و محله آنیت تپه جزو مناطق متوسط آنکارا محسوب می شوند .

حمل و نقل عمومی​​​​​​​

مردم برای حمل ونقل در آنکارا از 4 وسیله اصلی می توانند استفاده کنند : تاکسی ، اتوبوس ، مترو و دولموش .
هزینه این وسایل نقلیه ، مناسب است و تقریبا تمامی مناطق شهر را پوشش می دهند ، با تهیه کارت الکترونیک آنکارا که قابل شارژ است به راحتی می توان از این خدمات استفاده کرد .
تاکسی : تاکسی‌ ها به رنگ زرد هستند ، پلاک آن‌ ها با حرف T شروع می ‌شود و بهترین وسیله برای حمل وسایل سنگین محسوب می شوند ، هزینه این تاکسی ها برحسب تاکسی متر محاسبه می شود .
اتوبوس : اتوبوس ها به دو دسته ، خصوصی و دولتی تقسیم می شوند ، این وسیله نقلیه ، ارزان و بسیار جذاب برای تماشای شهر است .
مترو : برای سفرهای شهری که از ترافیک هم به دور باشد ، بهترین گزینه محسوب می شود ، مترو شهر آنکارا شامل شش خط فعال است .
دولموش : ون های خصوصی و مینی بوس ها هستند که فقط در خطوط خاص حرکت می کنند ، بعد از اتوبوس ، این وسیله نقلیه ارزان محسوب می شود .
برای حمل ونقل بین شهری ، بهترین گزینه ، قطارهای برون شهری آنکارا می باشند ، برای استفاده از این وسیله نقلیه حتما بایستی از بلیط های الکترونیکی استفاده کرد .
راه آهن آنکارا قسمت غربی را به قسمت شرقی وبرعکس متصل می کند و از سال 2009 راه آهن سریع السیر آنکارا فعال شد ، این راه آهن کیفیت بی نظیری دارد به طوریکه در جهان رتبه 8 دارد .​​​​​​​

امنیت

آنکارا به واسطه اینکه پایتخت کشور ترکیه است ، دارای امنیت بالایی است . جمعیت این شهر حدودا 5 میلیون نفر می باشد .
انواع وزارتخانه ها وادارات دولتی ترکیه در این شهر قرار دارند و از طرفی جاذبه های دیدنی و امکانات تفریحی بسیاری در این شهر است و بیشتر افراد برای اهداف بازرگانی و تجاری به آنکارا سفر می کنند و از نظر آنها آنکارا جزو امن ترین شهرهای ترکیه می باشد .

گفتنی های جدید مدیکال کالج​​​​​​​