تفاوت تحصیل در ایران و ترکیه

​تفاوت تحصیل در ترکیه و ایران 

یکی از سوالات متداول داوطلبان این است که تحصیل در ایران بهتر است یا ترکیه ، موسسه مدیکال کالج در این مقاله سعی دارد تفاوت میان این دو کشور را بطور کامل برای متقاضیان شرح دهد تا بتوانند انتخاب هوشمندانه ای برای ادامه تحصیل خود داشته باشند.
تفاوت های بسیار بارزی بین این دو کشور وجود دارد که به راحتی می توانید انتخاب خود را برای ادامه ی تحصیل  بین ایران و ترکیه داشته باشید ، تفاوت هایی نظیر هزینه تحصیل ، رنکینگ دانشگاه ، سختی کنکور ایران نسبت به آزمون های ورودی ترکیه ، بازار کار و بسیاری موارد دیگه انتخاب را برای متقاضیان راحت کرده است .

چند تفاوت مهم و کلیدی بین ترکیه و ایران​​​​​​​

1. ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی

برخی از دانشگاه ها مانند حاجت تپه یا کوچ بعد از یک یا سه ترم تحصیل با توجه به شرایط تحصیلی دانشجو و در صورت تایید او را به یکی از دانشگاه های اروپا یا آمریکا انتقال داده تا از امکانات بیشتری بهره ببرند ، ترکیه پلی برای ورود به دانشگاه های امریکا و اروپا می باشد.

2. رنکینگ دانشگاه های ترکیه و ایران

بسیاری از دانشگاه های ترکیه در سطح علمی ، بالاترین استانداردها را داشته و امکان انتقال دانشجو به دانشگاه های اروپا و امریکا را دارد ، علاوه بر این دانشجویان ترکیه امکان انجام پروژه های علمی با دانشجویان اروپایی و امریکایی دارند . بنابر این برای انتخاب تحصیل در ترکیه یا ایران به صورت منطقی دانشگاه های ترکیه حرف‌های بیشتری برای گفتن دارند .
با این حال کارشناسان موسسه مهاجرت تحصیلی مدیکال کالج می توانند برخی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه را معرفی کنند. به عنوان مثال نام برخی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه به شرح زیر می باشد:

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه استانبول

دانشگاه بغازچی
​​​​​​​
دانشگاه حاجت تپه


ایران هم دارای دانشگاه های معتبری می باشد که پذیرش در آنها سخت و دشوار است و با این حال رتبه QS بالایی ندارند ،  مانند دانشگاه تهران ، دانشگاه امیرکبیر ، دانشگاه شریف ، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تربیت مدرس

3. شرایط قبولی در دانشگاه های  ترکیه و ایران

کنکور ایران سخت تر است یا آزمون های ترکیه؟
​​​​​​​قطعا کنکور ایران ، پذیرش در دانشگاه های ایران اغلب با سوابق تحصیلی و یا قبولی در کنکور است ، اما شرط پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه با توجه به نمره قبولی در آزمون YOS یا SAT می باشد. در حقیقت سختی کنکور ایران در سطح بسیار بالاتری نسبت به این دو آزمون در دانشگاه های ترکیه است و با توجه به استرس و زمینه ذهنی بد داوطلبان نسبت به کنکور ایران، آنچنان که باید و شاید بازدهی خوبی ندارند. در نهایت همچنان حق انتخاب با خودتان است که در مورد این تفاوت ها کمی فکر کنید ، از مشاورین ما در مدیکال کالج کمک گرفته و نهایتاً تصمیم هوشمندان خود را بگیرید.

4. معایب و مزایای تحصیل در  ترکیه و ایران

·  سطح علمی بالای دانشگاه های ترکیه
·  کنکور سخت در ایران
·  درصد قبولی پایین در رشته های پر متقاضی پزشکی در ایران
·  مقرون به صرفه بودن تحصیل در ایران
·  رتبه بالای دانشگاه های ترکیه در رنکینگ های جهانی
·  آزمون ورودی نسبتاً آسان برای دانشگاه های ترکیه
·   پذیرش آسان رشته های پزشکی در ترکیه
·   امکانات رفاهی و سطح کیفی آموزش در ترکیه
·   امکان تحصیل بدون پیش زمینه زبان ( دانشگاه قبل از شروع ترم اصلی دوره ی آموزش زبان برگزار می کند ).
·    دلتنگی و دوری دانشجویان از کشور و خانواده از معایب ترکیه می باشد ، البته که نزدیکی ترکیه به  ایران و سهولت در سفر به این کشور ، باعث حل مشکل می شود.

با توجه به مطالب بالا دانشگاه های ترکیه برای متقاضیانی که به دنبال پیشرفت و راه یابی به دانشگاه های بین المللی هستند ، بهترین انتخاب می باشد.

گفتنی های جدید مدیکال کالج​​​​​​​