دنکلیک (معادل سازی)

 کشور ترکیه هیچ مدرک تحصیلی که در خارج از ترکیه اخذ شده باشد را به رسمیت نمیشناسد و اجازه کار یا ادامه تحصیل با آن مدرک را نمیدهد. حتی اگر این مدرک تحصیلی از ۱۰۰۰ مدرسه برتر دنیا اخذ شده باشد.

​​دنکلیک ترکیه

دنکلیک در ترکیه

دنکلیک (معادل سازی) برای تبدیل مدراک دانشگاهی در ترکیه زیر نظر سازمان آموزش عالی انجام میگیرد.این کار در تطبیق مدارک از ابتدایی تا دبیرستان زیر نظر وزارت آموزش و پرورش ترکیه و برای مدارک دانشگاهی توسط سازمان آموزش عالی (YOK) انجام میشود.
برای تبدیل مدارک تحصیلی ۱۲ سال مدرسه خود باید توجه داشته باشید نظام آموزشی ترکیه ۱۲ ساله  است ، اگر در نظام قدیم تحصیل کرده اید باید مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را ارائه دهید ، اگر طبق نظام جدید تحصیل خود را به پایان رسانده اید ارائه مدرک و ریز نمرات پایه ۱۲ ام کافی است.

مدت زمان این پروسه متفاوت است ، مثلا برای مدارک پزشکی حدودا یکسال زمان میبرد ولی برای سایر رشته ها معمولا ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است.

دنکلیک

دنکلیک (معادل سازی) چقدر زمان می برد؟

معادل سازی (دنکلیک) چه مدارکی نیاز دارد:

-اصل و کپی پاسپورت
-عکس پاسپورتی از شخص متفاضی
-پر کردن برگه مخصوص دنکلیک
-فیش واریزی مبلغ تطابق مدارک تحصیلی
-اصل مدرک تحصیلی خود (لیسانس ، فوق لیسانس ، دکتری) یا کپی برابر اصل آن.
-ترجمه رسمی مدرک تحصیلی خود به زبان ترکی استانبولی.
-کپی مدرک دانشگاهی و ترجمه آنها.
نکته: درصورت نداشتن مدرک تحصیلی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، ارائه مدارک ضمیمه و ترجمه ها الزامی است.
-کارت اقامت ترکیه یا برگه وقت ملاقات (راندوو)​​​​​​​

چگونگی انجام معادل سازی (دنکلیک) مدارک :

افرادی که در رشته های مهندسی و معماری قبول شده اند برای معادل سازی باید در امتحان STS-2 شرکت کرده و از ۱۰۰ نمره این آزمون حداقل نمره ۴۰ را کسب کنند.
معلمان نیز اگر قصد تدریس در مدارس دولتی داشته باشند میتوانند در آزمون Kpss شرکت کنند.
البته این آزمون دوبار در سال معمولا در ماه های آگوست و جولای برگزار میشود.
ولی کسانی که بخواهند در مدارس خصوصی مشغول به تدریس شوند احتیاجی به آزمون Kpss نیست.
برای آزمون Kpss نیازی به معادل سازی نیست.
در صورت نداشتن دنکلیک یا معادل سازی مدارک در رشته های مهندسی شما اجازه حضور در اتاق مهندسان را ندارید و امضای شما در پروژه ها فاقد اعتبار می باشد.
همچنین برای پزشکان و سایر رشته های پزشکی علاوه بر اینکه شما اجازه کار کردن را ندارید، بلکه اجازه تاسیس مطب را نیز ندارید.
توجه داشته باشید تمامی مراحل تطبیق سازی مدارک باید در خاک ترکیه انجام شود و امکان انجام این امور در کنسولگری های کشورهای دیگر میسر نیست.
برای انجام امور تطابیق مدارک تحصیلی حتما باید از طریق سیستم وقت قبلی (راندوو) بگیرید.
در ادامه باید در امتحانات مربوطه نمره قبولی را دریافت کنید.
افرادی که در رشته های پزشکی قبول شده اند برای معادل سازی باید در امتحان  STS (آزمون TUS ) شرکت کرده و از ۱۰۰ نمره این آزمون حداقل نمره ۴۰ را کسب کنند.
افرادی که در رشته های دندان پزشکی قبول شده اند برای معادل سازی باید در امتحان  STS (آزمون DUS) شرکت کرده و از ۱۰۰ نمره این آزمون حداقل نمره ۴۰ را کسب کنند.
برای متقاضیان رشته داروسازی امتحان کتبی نیازی نیست و باید در آزمون شفاهی دانشگاه آنادولی شرکت کنند.​​​​​​​

ترجمه هایی که باید در ایران انجام شود 

برای فرآیند معادل سازی مدارک حتما باید مدارک در ایران ترجمه رسمی و سپس به تایید وزارت خارجه برسند و در نهایت کنسولگری ترکیه داخل ایران آن ها را تایید کند.
متاسفانه امکان دنکلیک مدارک بدون ترجمه های ایران امکان پذیر نیست و ترجمه های نوتری و… فاقد اعتبار هستند.

معادل سازی (دنکلیک) نیاز به هزینه دارد؟​​​​​​​

خیر! شخص دانشجو به تنهایی می تواند فرآیند معادل سازی مدارک را انجام دهد و با توجه به سادگی آن نیازی به پرداخت هزینه های اضافی به موسسات نیست.

دنکلیک (معادل سازی) داروسازی

متقاضیان در صورتی که در خارج از ترکیه تحصیلات داروسازی خود را به پایان رسانده و در نظر داشته باشند برای دوره ارشد و یا دکتری اقدام به ادامه تحصیل نمایند و یا در نظر داشته باشند در ترکیه مشغول به کار شوند در ابتدا لازم است تا اقدام به دنکلیک مدارک تحصیلی خود بکنند ، دنکلیک مدارک دانشگاهی همان طور که ذکر شد در YOK انجام می شود ولی قبل از آن باید ترجمه و تاییدات مدارک از ایران اخذ گردد ، علاوه بر دنکلیک متقاضیان باید در آزمون STS Pharmacy شرکت کنند ، آزمون داروسازی STS یک آزمون معادلسازی مدارک دانشگاهی خارجی می باشد ، این آزمون هر ساله توسط OSYM  یا همان سازمان سنجش ترکیه برگزار می شود STS Pharmacy Examination مخفف Placement Examination for Foreign Education Higher Education Diploma Equivalency در رشته داروسازی است. داروسازانی که می خواهند معادل مدرک تحصیلی خود را در ترکیه بگیرند می توانند برای این آزمون اقدام کنند.
داوطلبانی که تحصیلات خود را در رشته داروسازی به پایان رسانده و تقاضای معادل سازی مدرک دانشگاهی خود را داده و تصمیم به شرکت در آزمون YÖK گرفته اند می توانند برای آزمون STS داروسازی در ترکیه اقدام کنند ، در راهنمای درخواست در این زمینه آمده است که برای شرکت در آزمون، تکمیل تحصیلات در رشته داروسازی در خارج از کشور و انجام مراحل معادل سازی دیپلم الزامی می باشد.​​​​​​​

دنکلیک ترکیه

سر فصل های آزمون STS داروسازی

آزمون STS در رشته داروسازی شامل 100 سوال چند گزینه ای است و زمان آزمون 135 دقیقه است ، هزینه آزمون 250 لیر برای سال 2021 تعیین شد ، موضوعات آزمون داروسازی STS از شاخه های زیر می آیند:
 
· فارماکولوژی
· داروسازی بالینی
· شیمی دارویی
· گیاه شناسی دارویی
· فناوری دارویی
· سم شناسی دارویی
· شیمی تجزیه
· فیزیولوژی – آسیب شناسی
· بیوشیمی
· میکروبیولوژی و ایمونولوژی دارویی
· زیست شناسی پزشکی
·  سلامت عمومی
·  قانون/اخلاق دارویی

معادل سازی مدرک دندان پزشکی​​​​​​​

در صورتی که مدرک دندانپزشکی از کشور خارجی اخذ شده باشد، معادل مدرک تحصیلی باید مطابق آیین نامه معادل سازی مدارک تحصیلات عالی خارجی توسط شورای آموزش عالی پذیرفته شود و گواهی معادل سازی در مقطع کارشناسی نیز باید توسط وزارت بهداشت ثبت شود.
داوطلبانی که تحصیلان خود را در رشته دندانپزشکی در خارج از ترکیه به اتمام رسانده باشند باید در آزمون های STS شرکت کنند و سطح دانش و مهارت خود را هم در آزمون کتبی و هم شفاهی ثابت کنند تحصیلات آنها باید معادل سیستم آموزشی ترکیه باشد ، مدارک دریافتی از خارج از کشور بدون مدرک معادل در کشور ترکیه معتبر نمی باشد ، به همین دلیل داوطلبان پس از اتمام تحصیلات خود در خارج از کشور ترکیه ملزم به آغاز مراحل معادل سازی مدارک تحصیلی خود هستند.
آزمون STS Dentistry آزمونی است که افرادی که تحصیلات دندانپزشکی خود را در خارج از کشور گذرانده اند برای دریافت معادل سازی باید در آن شرکت کنند ، این آزمون دو بار در سال توسط OSYM برگزار می شود و شامل سوالاتی در زمینه دندانپزشکی است ، این آزمون در ماه های بهار و پاییز و در یک جلسه برگزار می شود. آزمون های تعیین سطح برای هر حرفه به طور جداگانه برگزار می شود ، فقط داوطلبانی که از دانشکده دندانپزشکی فارغ التحصیل شده اند می توانند در آزمون دندانپزشکی STS شرکت کنند. این آزمون فقط در آنکارا برگزار می شود و داوطلبان در آزمون مرکز آزمون الکترونیکی ÖSYM شرکت می کنند ، زمان تعیین شده برای آزمون 150 دقیقه می باشد.​​​​​​​

​​مطالب جدید رو بخون ! اطلاعاتت رو با مدیکال کالج بیشتر کن!