​​​ژنتیک ترکیه

یکی از جالب‌ ترین رشته‎‌های علوم تجربی ، ژنتیک (Genetics) است.
هدف اصلی ژنتیک تحقیق درباره چگونگی تشخیص مولکول‌هایی است که سلول‎های یک عضو را تشکیل می‌دهند . ژنتیک و زیست ‌شناسی مولکولی همچنین ، فعل و انفعالات فیزیولوژیکی ، رشدی و آسیب‌ شناختی مولکول‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.
در کنار اینها به تحقیق پیرامون ویژگی‎ها، عملکردها و ساختارهای اساسی مولکول‎‌ها نیز می‌‎پردازد ، این رشته در مقاطع کارشناسی تا دکترا در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه ارائه می‌شود ، دوره کارشناسی رشته ژنتیک و زیست شناسی مولکولی در ترکیه 4 سال ( 8 ترم) است.
بیشتر دانشگاه‎‌ها این برنامه را معمولاً به صورت زیر مجموعه ‌ای از دانشکده علوم یا علوم کاربردی ارائه می‌ کنند.
در دوره چهار ساله کارشناسی ، دانشجویان نخست با اصول شیمی ، فیزیک ، زیست ‌شناسی و حتی علوم کامپیوتر آشنا می‌شوند ، ورود به دروس تخصصی مثل بیوانفورماتیک یا بیولوژی پزشکی ، از ترم چهارم خواهد بود.

دروس رشته ژنتیک​​​​​​​ ترکیه

· بیولوژی
·  شیمی
· بیوشیمی
· فیزیک عمومی
· میکروبیولوژی
· فیزیولوژی
· ژنومیک
· مکانیسم‎های آسیب و ترمیم DNA
· ژنتیک مولکولی
· آشنایی با ژنتیک انسانی
· مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی
· زیست شناسی تکاملی

ژنتیک ترکیه

شرایط ورود به رشته ژنتیک در ترکیه ​​​​​​​

به طور کلی برای اقدام به پذیرش توسط دانشگاه ها در رشته ژنتیک باید مدرک دیپلم خود را کسب نموده باشید ، همچنین داشتن ریزنمرات دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی الزامی می باشد.
توصیه نامه از اساتید و یا معلم های اسبق خود که خودشان نیز مدرک بین المللی دارند بی تاثیر نخواهد بود ، برای گرفتن پذیرش دانشگاه های ترکیه در رشته ژنتیک باید در آزمون تافل نمره حداقل ۸۰ را کسب نمایید ، همچنین باید در آزمون های YDS و KDPS و DSU شرکت نموده و حداقل نمرات لازم برای هر مقطع تحصیلی را کسب نمایید .
 
·   داشتن حداقل 18 سال سن
·   داشتن ریز نمرات دیپلم
·   مدرک دیپلم
·   نمره بالای 80 در آزمون تافل
·   مدرک زبان ترکی

مدارک مورد نیاز رشته ژنتیک  ترکیه

ممکن است مدارک مورد نیاز برای پذیرش هر دانشگاه متفاوت باشد و بهتر است که قبل از اقدام برای هر کاری ابتدا وب سایت دانشگاه مدنظرتان را بررسی نمایید .
 
·  ارائه تمکن مالی
·  ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
·  پاسپورت معتبر
·  عکس پرسنلی
·  ترجمه رسمی ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی
·  مدرک قبولی در آزمون های YDS ، DUS ، KDPS
·   برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک تافل یا آیلس

قبولی ژنتیک ترکیه

مقاطع تحصیلی رشته ژنتیک پزشکی ترکیه

در این مقطع باید نزدیک به ۱۴۶ واحد درسی را پاس کنید ، برای مثال از واحدهایی که باید در مقطع کارشناسی پاس کنید می ‌توانیم به بیوفیزیک ، تکامل ، ایمونولوژی ، زیست شناسی پرتویی ، زیست مولکولی ، بیوشیمی ، زیست جانوری ، آزمایشگاه ، شیمی آلی ، میکروبیولوژی و … اشاره کنیم.
هزینه های تحصیلی در ترکیه بستگی به نوع دانشگاهی دارد که قصد رفتن دارید ، دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه شهریه های متفاوتی را از دانشجوی های خود دریافت می‌کنند.

کارشناسی​​​​​​​

کارشناسی ارشد​​​​​​​

پس از اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی رشته ژنتیک می توانید برای ارشد اقذام نمایید ، همچنین برای کسانی که دوره کارشناسی خودشان را در کشور دیگری سپری کرده اند نیز این امکان فراهم است که ادامه تحصیل خود را در ترکیه بگذرانند ، در این مرحله باید دقت کنید که قبل از اقدام برای هرگونه کاری ، ابتدا گرایش مدنظرتان برای ادامه تحصیل را مشخص کنید ، زیرا گرایش های متفاوت رشته ژنتیک در ترکیه زیر نظر وزرات خانه های مختلفی ارائه می‌شوند ، برای مثال گرایش های ژنتیک گیاهی و جانوری زیرنظر وزارت خانه علوم و ژنتیک انسانی و بهداشتی زیر وزارت بهداشت ارائه می‌گردند ، با توجه به تفاوت های این گرایش ها آینده کاری و حرفه ای شما نیز تعیین خواهد شد ، پس به اندازه کافی در مورد انتخاب گرایشتان تحقیق و پرس و جو کرده و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.
دوره ارشد رشته ژنتیک پزشکی ترکیه به مدت ۲ سال برگذار می‌شود و ۳۲ واحد درسی دارد که ۸ واحد آن شامل پایان نامه خواهد بود ، از جمله واحدهایی که در این مقطع سپری خواهید کرد می‌ توان به ژنتیک مولکولی ، ژنتیک جمعیت تکمیلی ، ژنتیک ایمنی ، ژنتیک انسانی ، سمینار و روش تحقیق اشاره کرد.

دکتری

دکتری ژنتیک یکی از بالاترین درجات شاخه پزشکی محسوب می‌شود ، دوره دکتری ژنتیک به مدت ۴ سال طول خواهید کشید ، از جمله واحدها و درس هایی که در طی این ۴ سال باید پاس کنید می ‌توان به ژنتیک پزشکی ، ژنتیک سرطان پیشرفته ، ژنتیک ایمنی پیشرفته ، کارورزی تخصصی بیمارستانی ، ژنتیک مولکولی پیشرفته و پایان ‌نامه اشاره نمود.
دانشگاه هایی همچون کوچ ، سابانجی ، آنکارا ، استانبول و بیلکنت مقطع دکتری رشته ژنتیک پزشکی را ارئه می‌ دهند که می ‌توانید برای گرفتن پذیرش آنها اقدام کنید .

شرایط دریافت بورسیه  رشته ی ژنتیک پزشکی​​​​​​​ ترکیه

تمایل افراد برای گرفتن بورسیه به دلیل کاهش هزینه های تحصیلی در ترکیه می باشد ، پس اگر قصد گرفتن بورسیه را دارید بهتر است با دقت و تمرکز بالایی اقدام کنید و شرایط مورد نیاز آن را به خوبی فراهم نمایید. 
 
· سعی کنید تمام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی خود را به خوبی در آن نشان بدهید
· برای گرفتن بورسیه معدل دیپلم شما نباید زیر ۱۲ باشد. همچنین اگر برای مقطع ارشد اقدام می کنید معدل کارشناسی شما نباید زیر ۱۵ باشد
· نمره زبان انگلیسی شما در آزمون های بین المللی تافل و یا ایلتس هرچه بالاتر باشد بهتر است
· مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را به طور کامل تهیه کرده و به درستی ترجمه نمایید
· وبسایت هر دانشگاهی که بورسیه تحصیلی می دهد را مرتب چک کنید تا از تاریخ های مهم غافل نباشید

هزینه تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی ترکیه و ژنتیک ​​​​​​​ترکیه

شهریه بسته به نوع دانشگاه خصوصی یا دولتی و همچنین مقطع تحصیلی شما متفاوت خواهد بود ، میانگین هزینه شما به عنوان یک دانشجوی رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی بین 12 تا 15 هزار دلار خواهد بود ، این هزینه برای مقطع کارشناسی ارشد به حدود 18 هزار دلار هم می ‌رسد.
علاوه بر شهریه دانشگاه که به صورت سالیانه پرداخت می‌ کنید ، یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید شهری است که برای اقامت به آن می روید .

بازار کار رشته ژنتیک پزشکی ترکیه و ژنتیک ترکیه

با توجه به این که رشته پزشکی انتها ندارد بازار کار ژنتیک پزشکی هم هیچوقت کساد نخواهد بود ، و شرکت های پیشرو و بزرگ دنیا همواره به دنبال کشف فرمول ها و راه حل هایی برای درمان بیماری های خاص و سرطان خواهند بود ، پس از اتمام دوران تحصیلتان انتخاب های زیادی برای کار کردن خواهید داشت ، از تدریس و وارد شدن به هیئت علمی دانشگاه ها گرفته تا کار در گروه های تحقیقاتی و آزمایشگاه های دولتی .​​​​​​​

گفتنی های جدید مدیکال کالج​​​​​​​